e-stats.gr - Καταγραφή & Επεξεργασία Στατιστικών Στοιχείων Μπάσκετ

2η Αγωνιστική

Τη δεύτερη αγωνιστική του Πρωταθλήματος ο Α.Ο.Ν.Α. φιλοξενήθηκε στην έδρα του Αετού Καλλιθέας. Ο Αετός προερχόταν από ήττα στην πρεμιέρα από τον Έσπερο και ήθελε πάσει θυσία τη νίκη. Στο 1ο δεκάλεπτο μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και όντας ιδιαίτερα εύστοχος σημείωσε 21π. Χαρακτηριστικό της ευστοχίας του Αετού είναι τα μόλις 4 αμυντικά ριμπάουντ του Α.Ο.Ν.Α. στο διάστημα αυτό. Στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου ο Παπαθανασόπουλος δέχτηκε μία αγκωνιά στο σαγόνι και αποσύρθηκε λόγω ματώματος. Καθώς η αιμορραγία συνεχιζόταν, ο Παπαθανασόπουλος μπαινόβγαινε στο γήπεδο μέχρι το τέλος του αγώνα. Στην αρχή του 2ου και του 3ου δεκαλέπτου ο Α.Ο.Ν.Α. σημείωσε ένα σερί 5-0 αλλά ο Αετός πάντα έβρισκε τις λύσεις για να διατηρεί το προβάδισμα. Στο 2ο λεπτό του 4ου δεκαλέπτου αποσύρθηκε αναγκαστικά και ο Παπαδόπουλος λόγω τραυματισμού. Ο Α.Ο.Ν.Α. πλησίασε λίγο πριν το τέλος μέχρι και στους 2 πόντους, για να ήττηθεί τελικά με σκορ 67-59 γνωρίζοντας την πρώτη ήττα του στο Πρωτάθλημα. Αισθητά βελτιωμένος στις ελ. βολές σε σχέση με την πρεμιέρα και τους αγώνες του κυπέλλου αλλά άστοχος στα σουτ δύο πόντων. Τσιώκος (13π, 11ρ) και Παπαθανασόπουλος (18π, 11ρ)  για δεύτερο αγώνα σημείωσαν double-double, ενώ τους ακολούθησαν σε απόδοση οι Κουνενής και Παρασκευόπουλος.