e-stats.gr - Καταγραφή & Επεξεργασία Στατιστικών Στοιχείων Μπάσκετ

Κύπελλο

Καλή αρχή!

Το ιδανικότερο ξεκίνημα για την επίσημη αγωνιστική δράση έκανε ο Ερμής Πειραιά, που για την 1η φάση του κυπέλλου της Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α. επικράτησε εκτός έδρας της Αιξωνής (ομάδα Δ' Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α.) στη Γλυφάδα με το ευρύ 42-100. Ο αγώνας ήταν μία καλή ευκαιρία για τους παίχτες του Ερμή να ξεδιπλώσουν το ταλέντο τους, να τρέξουν (14/17 αιφνιδιασμούς) και να προσφέρουν θέαμα. Στατιστικά, ο Βλαχάκης πρόλαβε να σημειώσει 26π σε 25 λεπτά συμμετοχής με εξαιρετικά ποσοστά, ο Βήχος προσέθεσε 20π (σε 26λεπτά), ενώ ο Συμιακός 17, εκ των οποίων οι 15 στο 3ο δεκάλεπτο! Ο Δαλμυράς είχε 10π με 8ρ και 7κλ.
Πέρα από το αγωνιστικό κομμάτι, την παράσταση έκλεψαν οι φίλαθλοι της Αιξωνής που δε σταμάτησαν λεπτό να υποστηρίζουν την ομάδα τους και χειροκροτήθηκαν στο τέλος από τους παίχτες του Ερμή.

Πρόκριση με κορυφαίο τον Κασσάνο

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι και από τις δύο πλευρές ο Ερμής επικράτησε της ομάδας του Ρέντη με σκορ 53-38 και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου. Και οι δύο ομάδες ήταν κακές επιθετικά (ήταν μόλις ο δεύτερος επίσημος αγώνας) με το ημίχρονο να τελειώνει 21-8! Παρ' όλα αυτά ο Ερμής δεν απειλήθηκε ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα, η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 10π σε όλο το 2ο ημίχρονο (στο 4ο δεκάλεπτο το Ρέντη μείωσε τη διαφορά μέχρι τους 10π) και δίκαια πήρε τη νίκη. Ο Κασσάνος έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο. Πέτυχε 6π μάζεψε 14ρ, φόρτωσε με φάουλ τους αντίπαλους ψηλούς, έκανε 3 τάπες ...και δικαιολογημένα άγχωσε το προπονητικό team όταν χτύπησε στο 3ο δεκάλεπτο. Ο Ζούκας πάτησε καλά στο γήπεδο στην επανάληψη για να φτάσει τους 16π, ο Βήχος ήταν απόλυτα εύστοχος μέσα από το τρίποντο και πέτυχε 11π ενώ ο Βλαχάκης σημείωσε 13. Τα δύο play maker της ομάδας φορτώθηκαν από νωρίς με φάουλ. Στην επόμενη φάση ο Ερμής θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Γλυφάδα Ε.Σ.- Προφήτης Ηλίας.
Β' φάση) Ερμής Π.- Ρέντη 53-38.pdf

Αποκλεισμός στη Γλυφάδα

Ο Ερμής Πειραιά δεν κατάφερε να προκριθεί στους 16 του κυπέλλου καθώς ηττήθηκε στη Γλυφάδα από τη Γ.Ε.Σ. με σκορ 65-60 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του θεσμού. Η ήττα αυτή μάλλον απρόσμενη ήταν καθώς η Γ.Ε.Σ. αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Γ' Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α. Ο αγώνας ήταν θρίλερ σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Ο Ερμής βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 14π αλλά ανέκαμψε χάρη στην πιεστική του άμυνα. Στην πιο κρίσιμη φάση του αγώνα, δύο λεπτό πριν το φινάλε και ενώ η διαφορά είχε μειωθεί στους 2, οι παίχτες της Γλυφάδας κατάφεραν με 2" επίθεσης μετά από επαναφορά να ευστοχήσουν σε τρίποντο με ταμπλό στη λήξη του χρόνου. Ο Βλαχάκης με 17π, ο Ζούκας με 14 και ο Κασσάνος με 8π και 12ρ ήταν οι πολυτιμότεροι παίχτες. Στην αποστολή δεν συμμετείχε ο Δαλμυράς λόγω τραυματισμού.
Γ' φάση) Γλυφάδα Ε.Σ.- Ερμής Πειραιά 65-60.pdf