13η Αγωνιστική

Με το δεξί στο 2013.

Με νίκη επανήλθε στις αγωνιστικές του υποχρεώσεις η ομάδα του Ερμή Πειραιά επικρατώντας εκτός έδρας του Ιάσονα στη Νίκαια με 60-74. Η ομάδα της Νίκαιας ήταν ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου με ένα καλάθι στην εκπνοή του κατάφερε να προηγηθεί με σκορ 15-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ερμής ήταν καταιγιστικός και ουσιαστικά πήρε τη διαφορά την οποία συντήρησε μέχρι το τέλος του αγώνα πετυχαίνοντας επιμέρους σκορ 4-25. Στην επανάληψη ο Ιάσων προσπάθησε να αντιδράσει και ανέβασε την επιθετική του απόδοση πετυχαίνοντας στην 3η περίοδο 25π. Στο ίδιο διάστημα ο Ερμής ευτύχησε να έχει τον Βήχο σε μεγάλη μέρα, που με 4/4 τρίποντα και 1/1 δίποντο δεν άφησε την ψαλίδα να κλείσει και κράτησε το +20 για την ομάδα του. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.
Για δεύτερη φορά τη φετινή περίοδο 6 παίχτες του Ερμή βαθμολογούνται με διψήφιο Ranking, για πρώτη φορά όμως σε αυτούς δεν είναι μέσα ο Βλαχάκης και ο Κασσάνος, τους οποίους ο coach είχε την ευχέρεια να προφυλάξει. Ο Βήχος έφτασε τελικά του 21 πόντους και οδήγησε την ομάδα του στο σκοράρισμα. Ζουκας και Δαλμυράς προσθέσαν από 11, ενώ ο Γεωργιάδης είχε 9 με 6/6 βολές. Την ερχόμενη εβδομάδα ο Ερμής που παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας φιλοξενεί τον Έσπερο.