Κύπελλο

Με το δεξί

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η ομάδα της Α.Ε.Σ.ΕΛ. αγωνιζόμενη για την πρώτη φάση του κυπέλλου εκτός έδρας με τον Αστέρα Αγ. Δημητρίου. Η ομάδα του Ρουμπελάκη επικράτησε με το ευρύ 34-60 και στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει στην έδρα της το Πέρα Α.Σ. Ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο, και κυρίως στη δεύτερη περίοδο, όπου η άμυνα της Α.Ε.Σ.ΕΛ. υποχρέωσε τον Αστέρα μόλις σε 2 πόντους, για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 11-29. Η επανάληψη είχε μάλλον διαδικαστικό χαρακτήρα, ενώ αγωνίστηκαν όλοι οι παίχτες που είχε στη διάθεσή του ο προπονητής. Ο Παντελάκης είχε 12π με 9ρ και ξεκλείδωσε στο 3ο δεκάλεπτο την επίθεση της ομάδας του με δύο συνεχόμενα τρίποντα. Οι ψηλοί πέτυχαν συνολικά τους 38 από τους 60π.

Νίκη με κορυφαίο τον Πετς

Με νίκη συνέχισε στη δεύτερη φάση του κυπέλλου η Α.Ε.Σ.ΕΛ επικρατώντας του Α.Σ. Πέρα με σκορ 62-55. Η ομάδα της Α.Ε.Σ.ΕΛ είχε από την αρχή του αγώνα την πρωτοπορία στο σκορ. Με μικρή διαφορά διατήρησε το προβάδισμα και απειλήθηκε μόνο σε ορισμένες περιπτώσεις. Στο 2ο λεπτό της 4ης περιόδου υπήρξε και ο τραυματισμός του Παντελάκη, ο οποίος όμως δεν επηρέασε την απόδοση της ομάδας που τελικά έφτασε σε μια νίκη που της δίνει την δυνατότητα να προχωρήσει ακόμα πιο ψηλά στον θεσμό του κυπέλλου. Ο Πετς ήταν ο πολυτιμότερος παίχτης με 20π ενώ ο Μαλτίδης τον ακολούθησε σε απόδοση με 111π με πολύ καλά ποσοστά. Στην επόμενη φάση η Α.Ε.Σ.ΕΛ. θα αντιμετωπίσει τον Μανδραϊκό, ομάδα της Α' Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α.

Ήττα και αποκλεισμός από τον Μανδραϊκό

Δεν κατάφερε να προκριθεί στη φάση των 16 η Α.Ε.Σ.ΕΛ. που ηττήθηκε από το Μανδραϊκό εντός έδρας με το βαρύ 42-83. Η ήττα αυτή βέβαια μάλλον αναμενόμενη ήταν και ουδόλως στοίχισε στην ομάδα, καθώς ο Μανδραϊκός θέτει φέτος υποψηφιότητα για την άνοδό του στη Γ' εθνική. Ο Πετς συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις στο κύπελλο και ήταν ο μόνος διακριθείς για την ομάδα του με 19π, 5ρ και 7 κερδ. φάουλ. Αξιοπρεπώς στάθηκε και ο Καρασούλος με 7π αστοχώντας μόνο σε ένα δίποντο. Η Α.Ε.Σ.ΕΛ. παρατάχθηκε χωρίς τον τραυματία Μπούτα και τον Παπαμαρινόπουλο.