14η Αγωνιστική

Άλλη μια ήττα στην παράταση.

Το τελικό σκορ δεν θα μπορούσε παρά να ήταν πλασματικό. Η Α.Ε.Σ.ΕΛ. ηττήθηκε στην παράταση με 75-63 αφού έδωσε στην Α.Ε. Καλλιθέας το δικαίωμα να οδηγήσει τον αγώνα εκεί. Η κανονική περίοδος έληξε 57-57 με την ομάδα του Ελληνικού να κάνει μεγάλη ανατροπή από το -10 που βρέθηκε μετά από 5/5 εύστοχες βολές (3 βολές για φάουλ στο τρίποντο και μετά Τεχνική Ποινή στον πάγκο) των παιχτών της Α.Ε.Κ. Με συνεχόμενα τρίποντα στο τέλος και εκπληκτικές άμυνες (ο Ζηνέλης και ο Μαλτίδης είχαν κλειδώσει τον σκόρερ των αντιπάλων στο δεύτερο ημίχρονο) κατάφεραν να προηγηθούν και να έχουν το πάνω χέρι στο τέλος του αγώνα. Το ποσοστό στις ελ. βολές όμως (μόλις 15/36 - 42%) και μία λάθος επιλογή στο τέλος ήταν απαγορευτικά για να διεκδικηθεί κάτι καλύτερο. Ο Ζηνέλης ήταν ο καλύτερος του αγώνα με 11π, 4ρ και 4ασ. Ο Μανίκας έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με 10π σε 13 λεπτά συμμετοχής, με εξαιρετικά ποσοστά. Την επόμενη αγωνιστική, την τελευταία του 1ου Γύρου, η Α.Ε.Σ.ΕΛ. υποδέχεται την ουραγό Ε.Α. Νικαίας και χρειάζεται οπωσδήποτε τους βαθμούς της νίκης.

Να σημειωθεί πως στον αγώνα δεν συμμετείχαν οι τραυματίες Τσεπαπαδάκης και Πέτς, ενώ κατά τη διάρκεια του αγώνα τραυματίστηκαν και αποσύρθηκαν κατά σειρά οι Νικολάκης και Παπαμαρινόπουλος. Σε αυτούς προσθέστε και τον Μαλτίδη που εδώ και καιρό αγωνίζεται με πρόβλημα στο δεξί πόδι.