e-stats.gr - Καταγραφή & Επεξεργασία Στατιστικών Στοιχείων Μπάσκετ

Play off

Ημιτελικοί

Έχοντας ήδη προβάδισμα 2-0 από την κανονική περίοδο ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ηλυσιακού και να προκριθεί στους τελικούς. Ο αγώνας στο κλειστό της Λεωφ. Αλεξάνδρας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και το τελικό 84-46 είναι ενδεικτικό της διαφοράς δυναμικότητας των δύο ομάδων. Ο coach είχε στη διάθεσή του ύστερα από καιρό τον Διαμαντάκο και επιπλέον και τον Γόντικα που εκμεταλλεύτηκε το ρεπό του για να αγωνιστεί ξανά με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Γιαννίκος, Χαραλαμπόπουλος, Γόντικας και Διαμαντάκος είχα διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει τον Φιλαθλητικό που επικράτησε του Δούκα και με τρεις νίκες προκρίθηκε στον τελικό.

Τελικοί

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο ο Παναθηναϊκός επικράτησε (δυσκολότερα από ότι δείχνει το τελικό σκορ) του Φιλαθλητικού με 69-40. Πέτυχε έτσι την πρώτη του νίκη στη σειρά των τελικών φέρνοντας τη σειρά στο 2-1. Το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 23-25. Μέχρι εκείνο το σημείο ο Ερεβμπενάζιε κατά κύριο λόγο και ο Χαραλαμπόπουλος κατά δεύτερο ήταν οι μόνες απειλές στην επίθεση, με την αμυντική λειτουργία της ομάδας όμως να είναι εξαιρετική. Στην επανάληψη ο Νικολακόπουλος πήρε το όπλο του και "ξεμπούκωσε" επιθετικά την ομάδα πυροβολώντας από τα 6,75. Η τελευταία περίοδος που είχε επιμέρους σκορ 23-1 έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση του Παναθηναϊκού, που πλέον χρειάζεται μία νίκη για να κατακτήσει ξανά το Πρωτάθλημα της Ε.Σ.ΚΑ.

Ο δεύτερος τελικός έλαβε χώρα 1 μήνα μετά τον πρώτο, στο κλειστό του Ζωγράφου. Ο Φιλαθλητικός επικράτησε με σκορ 69-67 και ισοφάρισε τη σειρά που θα κριθεί πλέον στις 2 Μαΐου (Μεγάλη Πέμπτη) στην έδρα του Παναθηναϊκού. Ο Φιλαθλητικός εξασφάλισε από το πρώτο δεκάλεπτο το προβάδισμα (το οποίο δεν έχασε ποτέ) και μπήκε στην τελευταία περίοδο προηγούμενος με 10π. Στο σημείο αυτό ο Παναθηναϊκός έκανε την αντεπίθεσή του, είχε την ευκαιρία να πάρει τον αγώνα, αλλά αστόχησε σε τρεις προσπάθειες για τρίποντο στο τελευταίο λεπτό. Ο Διαμαντάκος είχε 19π με 9/9 βολές και 13ρ, ενώ ο Μπράουν πέτυχε 11π με 7ρ, 7ασ και 3 κλ. Ο Γιαννίκος μίλησε στο 2ο ημίχρονο πετυχαίνοντας τους 14 από τους 18 πόντους του στο διάστημα αυτό.

Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός!

Στον 3ο και τελευταίο τελικό της σειράς ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Φιλαθλητικού με σκορ 70-52 και κατέκτησε το Πρωτάθλημα της Ε.Σ.ΚΑ. (3-2 η σειρά των τελικών), κερδίζοντας παράλληλα την ευκαιρία να υπερασπιστεί την επόμενη βδομάδα στην Πάτρα τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδας. Ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό στο 2ο ημίχρονο, και με πιεστική άμυνα κατάφερε να δεχτεί μόλις 19π, ενώ πέτυχε 35. Ο Διαμαντάκος πέτυχε για έναν ακόμη αγώνα double double με 20π και 10ρ (σε 20 λεπτά συμμετοχής). Ο Μπράουν επίσης είχε 11π και 10ρ και "γεμάτα" στατιστικά". Ο Δαφαλίας στον καλύτερό του αγώνα στη σειρά των τελικών πέτυχε 10π με εξαιρετικά ποσοστά, είχε 3ρ, 3ασ και 4κλ και ήταν διακριθείς. Παρ' όλα αυτά, να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός πέτυχε μόλις 3/16 τρίποντα, όλα στο πρώτο ημίχρονο, ποσοστό ιδιαίτερα χαμηλό για εντός έδρας αγώνα.