e-stats.gr - Καταγραφή & Επεξεργασία Στατιστικών Στοιχείων Μπάσκετ

Πανελλήνιο Πρωτ/μα

Μετά την κατάκτηση του Πρωταθλήματος της Ε.Σ.Κ.Α. ο Παναθηναϊκός πήρε το εισιτήριο για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Πάτρα, το πενθήμερο 8-12 Μαΐου. Αντιμέτωποί του θα βρεθούν κατά σειρά οι Πανιώνιος, Εργοτέλης, Καστοριά, Σπόρτιγκ και Άρης Θεσσαλονίκης.

Νίκη στο ντέρμπυ της πρεμιέρας!

Στον πρώτο αγώνα του ο Παναθηναϊκός κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον πρωταθλητή της Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α. Πανιώνιο. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και σκληρός, ο Παναθηναϊκός ήταν πίσω στο σκορ μέχρι και το ημίχρονο αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη χάρη στον εκπληκτικό Διαμαντάκο που πέτυχε 20π με εξαιρετικά ποσοστά, μάζεψε 11ρ και έβγαλε εκτός αγώνα και τους δύο αντίπαλους σέντερ με 5 φάουλ! Εκπληκτικός επίσης ήταν ο Γιαννίκος που βρήκε το χέρι του και φόρτωσε το καλάθι του Πανιωνίου με 28π(!) αστοχώντας μόλις σε 4 προσπάθειες. Ο Χαραλαμπόπουλος φρόντισε για να σκοράρουν ασταμάτητα οι παραπάνω μοιράζοντας 9 ασίστ ενώ οι Ερεβμπενάζιε και Τζιβελέκας έλεγχαν το ρυθμό του αγώνα ανά πάσα στιγμή.

2 στα 2 εύκολα απέναντι στον Εργοτέλη

Χωρίς να προβάλει αντίσταση ο Εργοτέλης ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με το ευρύ 109-25, αφού από την ομάδα του απουσίαζαν 4 βασικά στελέχη. Ο αγώνας δεν χρήζει σχολίων ούτε προσφέρεται για συμπεράσματα. Απλά διευκόλυνε το rotation της ομάδας του Παναθηναϊκού, που είναι απαραίτητο σε μία σειρά 5 αγώνων σε 5 μέρες.

Νίκησε και την Καστοριά

Με παρόμοια ευκολία ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε και της Καστοριάς. Το τελικό σκορ 40-91 αποδεικνύει του λόγου το αληθές. Όπως και ο Εργοτέλης, έτσι και η Καστοριά παρατάχθηκε με ελλίψεις, και μόλις με 9 παίχτες (εκ των οποίων οι δύο αποβλήθηκαν με 5 φάουλ). Ο προπονητής του Παναθηναϊκού χρησιμοποίησε όλους τους παίχτες που είχε στη διάθεσή του για ακόμη μία φορά. Ανησυχούν οι μικροτραυματισμοί των Λούκα και Γκιουζέλη, αλλά αναμένεται να είναι έτοιμοι για τον "τελικό" όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα, της Κυριακής με τον Άρη.
Καστοριά- Παναθηναϊκός 40-91.pdf

Όλα τα βλέμματα στον αυριανό τελικό

Αφού επικράτησε και του τοπικού Σπόρτιγκ με το ευρύ 86-46, ο Παναθηναϊκός στρέφει πλέον το βλέμμα του στον αυριανό -τελικό πια- με τον επίσης αήττητο Άρη. Μοναδικό αξιοσημείωτο από τον αγώνα της 5ης ημέρας είναι ότι ο coach Παπαδόπουλος πήρε σκορ και από τους 12 παίχτες που είχε στη διάθεσή του.

Ήττα από τον Άρη και δεύτερη θέση

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο (για να χωρέσει ο κόσμος οι υπεύθυνοι έβαλαν όλες τις αποστολές των ομάδων να κάτσουν περιμετρικά του αγωνιστικού χώρου), που το ταλέντο ξεχείλιζε εκατέρωθεν, ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής αφού επικράτησε του Παναθηναϊκού με σκορ 80-89. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και εξελισσόταν σε μεγάλο ντέρμπι μέχρι 1-2 λεπτά πριν το φινάλε, όπου ο Άρης εξασφάλισε τη νίκη. Να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός μπήκε στην 4η περίοδο προηγούμενος με 1 πόντο. Ο Χαραλαμπόπουλος με 17π, 8ασ και 5ρ ήταν ο καλύτερος παίχτης για τους πράσινους. Ο Διαμαντάκος είχε 17π με 9ρ και όλη την αντίπαλη άμυνα προσαρμοσμένη επάνω του. Πολύ καλός ο Στογιάνοβιτς με 10π με 3 συνεχόμενα τρίποντα, και ο Θεοδώρου που είχε 9π με απόλυτη ευστοχία, όπως και ο Αναγνωστάκης που πέτυχε 8π.

Οι Διαμαντάκος και Χαραλαμπόπουλος επιλέχθηκαν στην καλύτερη πεντάδα του τουρνουά. Η τελική κατάταξη είναι η εξής:

ΑΡΗΣ                      442-301 10
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 445-273   9
ΣΠΟΡΤΙΓΚ ΠΑΤ.   324-336   8
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ           393-309  7
ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ      264-401  6
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ         225-443  5