3η Αγωνιστική

Την 3η Αγωνιστική άνοιξε το Σάββατο η αναμέτρηση ανάμεσα στον Παρθενώνα και τη SuperBasket, με τους τελευταίους να επικρατούν τελικά με σκορ 56-52. Ήταν η πρώτη νίκη στο τουρνουά για τη SuperBasket και η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τον Παρθενώνα. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος σε όλη τη διάρκειά του και μόνο στην 4η περίοδο η SuperBasket πήρε διψήφια διαφορά η οποία όμως εξανεμίστηκε στο τελευταίο δίλεπτο. Από τον Παρθενώνα που παρατάχθηκε για ακόμη μία φορά με μόλις 6 παίχτες ξεχώρισαν οι Παπαδημητρίου και Παπαχρήστου. H SuperBasket χτύπησε στον αιφνιδιασμό εκμεταλλευόμενη την κούραση του Παρθενώνα, από όπου πήρε σχεδόν τους μισούς πόντους της. Μελάγιες με 17π. Τσολάτος με 14ρ. και Λημνιάτης με 8 ασ. οι κορυφαίοι χωρίς οι υπόλοιποι να υστερούν σε απόδοση. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με μία κρίσιμη τάπα του Λημνιάτη 4΄΄ πριν το τέλος κάτω από το καλάθι, και δύο εύστοχες βολές στη συνέχεια από τον Μελάγιες. Με τη νίκη αυτή η SuperBasket έφτασε τον Παρθενώνα στους 4β. και εξασφάλισε το προβάδισμα στη μεταξύ τους ισοβαθμία.

Παρθενών- SuperBasket 52-56.pdf

Οι υπόλοιποι αγώνες της 3ης Αγωνιστικής που ήταν προγραμματισμένοι για την Κυριακή 17 Απριλίου αναβλήθηκαν λόγω καιρού. Η βαθμολογία και οι υπόλοιπες λίστες θα ενημερωθούν μόλις ολοκληρωθεί η Αγωνιστική.

Κυριακή, 29 Μαϊου 2011

Οι δύο από τους τρεις αγώνες της 3ης Αγωνιστικής που είχαν αναβληθεί λόγω καιρού πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή 29 Μαϊου 2011 και αφού είχε προηγηθεί ο αγώνας της Παρασκευής SuperBasket- WebCore (βλ. 6η Αγωνιστική).

Στο γήπεδο 4, η ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ. ξανάπιασε κορυφή κερδίζοντας τον αγώνα με τους Τιτάνες με σκορ 61-52. Μέχρι και αυτή την αγωνιστική ημέρα οι δύο ομάδες ήταν ισόβαθμες στην πρώτη θέση. Ξεκινώντας η 4η περίοδος βρήκε τη ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ. προηγούμενη με μόλις ένα πόντο, αλλά με επιμέρους σκορ 21-13 κατάφερε να πάρει το παιχνίδι με τον Γουλανδρή Α. να πετυχαίνει τους 12 από τους 18 πόντους του σε εκείνο το σημείο. Τέσσερις παίχτες είχαν πάνω από 10π (Μιλάνοβιτς, Κλάρι, Γουλανδρής Φ. και Γουλανδρής Α.) με σημείο αναφοράς την ευστοχία στα σουτ 3 πόντων (8/19 42%), ποσοστό ιδιαίτερα υψηλό για το ανοιχτό γήπεδο. Από τους Τιτάνες που συντονίστηκαν στην ευστοχία στα σουτ 3π (6/14 43%) ξεχώρισαν οι Ανυφαντής με 22π και 10ρ. και ο Μιλμπάνης με 12π. Και οι δύο ομάδες έχουν εξασφαλίσει τη συμμετοχή τους στο Final-4 και αναμένεται η τελική κατάταξή τους την επόμενη αγωνιστική.
ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ.- Τιτάνες 61-52.pdf

Την ίδια ώρα στο Κλειστό του Αγ. Κοσμά οι Απροσάρμοστοι πετυχαίνανε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους αυτή τη φορά απέναντι στον Προμπονά, με σκορ 67-64 μπερδεύοντας την κατάσταση όσον αφορά την υπόθεση υποβιβασμός. Και αυτό γιατί η WebCore που έχει έναν αγώνα λιγότερο, υπολείπεται 2 βαθμούς, και έχει να παίξει με Ακαδημία και Προμπονά, έχει όμως και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Η αναμέτρηση Ακαδημία- WebCore θα διεξαχθεί την ερχόμενη παρασκευή και πλέον αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι Απροσάρμοστοι μετά την 1η περίοδο δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα αν και δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να ξεφύγουν στο σκορ. Και όταν επιχείρησαν να το κάνουν στη λήξη του ημιχρόνο, ένα τρίποντο από το κέντρο του Τριανταφυλλόπουλου Μ. στην εκπνοή κατέβασε τη διαφορά στους 5. Για τον Προμπονά που η τελευταία αγωνιστική έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, οι 25π του Στάση με 7/13 τρίποντα δεν αρκούσαν για τη νίκη. Οι Απροσάρμοστοι από την άλλη, χτύπησαν το παιχνίδι στον αιφνιδιασμό. Γρήγορο ριμπάουντ και ασίστ (συνήθως από το Μαλτίδη) στον Αψερίδη στο ανοιχτό γήπεδο ήταν η πιο συχνά επαναλαμβανόμενη φάση του αγώνα. Το γρήγορο παιχνίδι αντιστάθμισε την αστοχία στα σουτ 3π (2/19) για μια ομάδα που ήταν από τις πιο εύστοχες στην κατηγορία αυτή, αγωνιζόμενη στα ανοιχτά! Μοναδική επίδοση από τον Μαλτίδη με 21π, 18ρ και 8 ασ., ο Πόποβιτς προσέθεσε 22π με 8ρ. και ο Αψερίδης 14π με 8ρ. Με μεγάλο ενδιαφέρον αναμένεται η τελευταία αγωνιστική που θα κρίνει και πια ομάδα εκ των WebCore και Απροσάρμοστων θα υποβιβαστεί άμεσα και ποιά θα οδηγηθεί στη διαδικασία του μπαραζ.

-42

Η 3η αγωνιστική ολοκληρώθηκε την Παρασκευή 3 Ιουνίου με τον αγώνα Ακαδημία- WebCore στο Κλειστό, που βρήκε νικητή την ομάδα της WebCore με σκορ 74-64. Ο αγώνας ήταν εξαιρετικός και με αυτή τη νίκη η WebCore έχει πλέον το πάνω χέρι στην υπόθεση παραμονή. Ο Αθανασάκης για τους νικητές σημείωσε 24π με εξαιρετικά ποσοστά και με δύο κρίσιμα goal foul στην τελευταία περίοδο. Πέντε παίχτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων. Από την Ακαδημία ξεχώρισε στην επιστροφή του ο Αυγερόπουλος. Το Τουρνουά ολοκληρώνεται την Κυριακή 5 Ιουνίου.
Ακαδημία- WebCore 64-74.pdf