5η Αγωνιστική

Ύστερα από σχεδόν ένα μήνα αγωνιστικής απραξίας και αφού αναβλήθηκε και η 4η Αγωνιστική λόγω καιρού, το Τουρνουά ξανάρχισε την Κυριακή 8 Μαΐου στα πλαίσια της 5ης Αγωνιστικής. Ο αγώνας ανάμεσα στη WebCore και τους Τιτάνες πήρε αναβολή και αναμένεται από τη διοργανώτρια αρχή να ορίσει την ημερομηνία διεξαγωγής του.

Την αυλαία άνοιξε η αναμέτρηση της ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ. με τον Παρθενώνα. Ντέρμπυ ολκής που κρίθηκε από ένα φάουλ και μία εύστοχη βολή στα τελευταία δευτερόλεπτα και που σίγουρα το απόλαυσαν όσοι το παρακολούθησαν. Η ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ. πήρε την τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πετυχαίνοντας την καλύτερή της επίδοση επιθετικά μέχρι τώρα, παρ’ όλο που παρατάχθηκε με ελλείψεις (Κλάρι, Παλτζόγλου). Σημαντικές ελλείψεις είχε και ο Παρθενών που στερήθηκε της παρουσίας του Σιαγκρή κάτω από τα καλάθια.17π και 22ρ. για τον Α. Γουλανδρή αποτελεί επίδοση ρεκόρ μέχρι τώρα στο Τουρνουά. Από τον Παρθενώνα ξεχώρισε ο Παπαχρήστου με 15π. 13ρ. και 5ασ.

ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ.- Παρθενών 62-61.pdf

Η αναμέτρηση ανάμεσα στην πρωτοπόρο Ακαδημία και τον Προμπονά λίγο έλειψε να τιναχθεί στον αέρα. Νεύρα, αψιμαχίες και δυνατά μαρκαρίσματα είχαν ως αποτέλεσμα δύο αποβολές για την ομάδα της Ακαδημίας και συνεχείς απειλές για διακοπή του αγώνα. Και σα να μην έφταναν αυτά ήρθε και ο σοβαρός όπως αποδείχτηκε τραυματισμός του Ζαχαρόγιαννη για την ομάδα του Προμπονά. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Προμπονά ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ. Ο Αυγερόπουλος για την Ακαδημία απεβλήθη από το 1ο δεκάλεπτο με δύο Τεχνικές Ποινές και η ατμόσφαιρα είχε ήδη αρχίσει να ηλεκτρίζεται. Ακολούθησαν από μία Τεχνική Ποινή στους Βρυώνη και Τραϊφόρο και με τη λήξη του ημιχρόνου ο διαιτητής απέβαλε και τον Βρυώνη. Ο διαιτητής κράτησε τα δελτία και των δύο παιχτών και αναμένεται η απόφαση της διοργανώτριας αρχής για το αν θα τιμωρηθούν. Στο 2ο ημίχρονο η Ακαδημία επέβαλε το ρυθμό της και πήρε το ροζ φύλλο με μπροστάρηδες τους Λύτρα και Ευστρατίου που πέτυχαν από 14π. Από τον Προμπονά διακρίθηκε ο Τραϊφόρος με 21π. Την αστοχία του Προμπονά στα τρίποντα ισοστάθμισε η ευστοχία του στα σουτ 2 πόντων.

Ακαδημία- Προμπονας 62-53.pdf

Ταυτόχρονα στο γήπεδο 1 διεξαγόταν η αναμέτρηση ανάμεσα στους Απροσάρμοστους και τη SuperBasket και τα νεύρα δεν έλειψαν ούτε από αυτό το παιχνίδι. Πλασματικό το τελικό σκορ, καθώς διαμορφώθηκε με συνεχόμενα φάουλ και ένα εύστοχο τρίποντο στην εκπνοή. Ο αγώνας ήταν ισόπαλος μέχρι τα μέσα του 2ου δεκαλέπτου 31-31. Η αποβολή με 2 τεχνικές ποινές του Σωτηρίου αποσυντόνησε τους Απροσάρμοστους που δέχτηκαν ένα σερί 8-0. Η ανατροπή πήγε να γίνει με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Πόποβιτς που μείωσε στους 4 στο τελευταίο δεκάλεπτο, που ήταν και ο πρωταγωνιστής για την ομάδα του με 25π. και 11ρ. Για τους νικητές, ο Λημνιάτης πέτυχε ένα άτυπο triple-double με 20π. 12ασ. και 12 κ.φ., ο Τσολάτος προσέθεσε 23π ενώ ο Λινοξυλάκης πέτυχε τους 10 από τους 14 πόντους του στην κρίσιμη 4η περίοδο. Η SuperBasket πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της παρά το ότι παρατάχθηκε με μόλις 6 παίχτες. Οι Απροσάρμοστοι θα αναζητήσουν την πρώτη τους νίκη την επόμενη αγωνιστική.

Απροσάρμοστοι- SuperBasket 70-80.pdf

Μετά και τη σημερινή αγωνιστική ημέρα με αρκετά αποτελέσματα όμως να εκκρεμούν, η βαθμολογία έχει διαμορφωθεί ως εξής: