Final-4

Το Final-4 του Τουρνουά ξεκίνησε την Κυριακή 12 Ιουνίου και περιελάμβανε τις αναμετρήσεις ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ.- SuperBasket και Ακαδημία- Τιτάνες. Οι Τιτάνες δεν προσήλθαν και λόγω αδυναμίας αναβολής του αγώνα και έτσι η Ακαδημία πέρασε στον Τελικό άνευ αγώνος. Εκεί θα συναντήσει την ομάδα της SuperBasket η οποία επιβλήθηκε στον άλλο ημιτελικό της ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ. με σκορ 73-64. Η SuperBasket ουσιαστικά "καθάρισε" τον αγώνα στην 3η περίοδο όπου και εξασφάλισε διψήφια διαφορά πόντων, διαφορά η οποία λίγο πολύ διατηρήθηκε μέχρι το τέλος, για να κλείσουμε στο +9. Ο Λιμνιάτης τραυματίστηκε 2 λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου αλλά επανήλθε στην 4η καθώς απ' ότι φάνηκε το διάστρεμμα που υπέστη ήταν ελαφρύ. Η ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ. στα τελευταία λεπτά πίεσε σε όλο το γήπεδο αλλά το καθαρό μυαλό και οι σωστές επιλογές των παιχτών της SuperBasket τους οδήγησαν στη νίκη- πρόκριση στον Τελικό της ερχόμενης Κυριακή. Ο Γουλανδρής Α. σημείωσε 22π με 11ρ. όσα και ο Γουλανδρής Φ. Για τους νικητές, ο Μελάγιες ήταν για ακόμη μια φορά ο πρώτος σκόρερ με 27π ενώ ο Λιμνιάτης μία στροφή πριν το τέλος του Τουρνουά πέτυχε triple-double με 12π 10ρ και 10ασ.

ΩΡΑ ΤΕΛΙΚΟΥ...

Την Πέμπτη, 16 Ιουνίου 2011 πραγματοποιήθηκε ο Τελικός του Τουρνουά και τα είχε όλα: Ανατροπές, παράταση, εντυπωσιακές φάσεις, δυνατές μονομαχίες και ένα ρυθμό που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος. Η Ακαδημία δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο της χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να πάρει τον αγώνα στην κανονική διάρκειά του, και η SuperBasket που επικράτησε με σκορ 96-90 στέφθηκε πρωταθλήτρια στην πρώτη της συμμετοχή στην Α1. Με δύο εύστοχες βολές του Λύτρα, 19" πριν το τέλος της Κανονικής Περιόδου η Ακαδημία πήρε προβάδισμα τριών πόντων και επέλεξε να μην κάνει φάουλ. Στην τελευταία επίθεση ο Λιμνιάτης βρήκε μόνο του τον Τσολάτο στο τρίποντο (φάση που επαναλήφθηκε για 4η φορά στον αγώνα) και αυτός 3" πριν το τέλος ευστόχησε γράφοντας το 80-80. Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση. Εκει η Ακαδημία προηγήθηκε νωρίς με 4π, αλλά ήταν λαβωμένη. Ο Λυμπέριος είχε αποχωρήσει τραυματίας, ο Αυγερόπουλος απεβλήθη με 5φάουλ στην αρχή της παράτασης και ενώ είχε τραυματιστεί στον αγκώνα νωρίτερα, και λίγο αργότερα τον ακολούθησε και ο Γρηγορόπουλος. Η SuperBasket από την άλλη στην παράταση βρήκε τον Μελάγιες που σημείωσε 8 από τους 15π. του σε εκείνο το διάστημα και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Να σημείωθεί ότι μέχρι τότε ήταν "σβηστός" και πριν ευστοχήσει σε 3 συνεχόμενα τρίποντα είχε 0/ 9. Πολυτιμότεροι παίχτες οι Τσολάτος και Λιμνιάτης. Ο Τσολάτος σημείωσε 33π με 7ρ και το καθοριστικό τρίποντο που έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Ο Λιμνιάτης πέτυχε 22π με 7π και 7ασ. Από την Ακαδημία που είχε 4 παίχτες στο +10,  πρωτοστάτησε ο Λύτρας με 22π και τον ακολούθησε σε απόδοση ο Αυγερόπουλος με 14π και 8ρ.
Ακαδημία- SuperBasket 90-96.pdf