Διαγωνισμοί

Κατά τη διάρκεια του τουρνουά έλαβαν χώρα εκτός των κλασικών διαγωνισμών τριπόντων και καρφωμάτων, και διαγωνισμός σουτ από το κέντρο του γηπέδου με συμμετέχοντες τον μικρότερο και τον μεγαλύτερο παίχτη κάθε ομάδας. Νικήτρια ήταν η ομάδα της Παραλίας Λουτρακίου στην οποία συμμετείχαν οι Μπαλτζής και Πανούσης με τον πρώτο να ευστοχεί στην πρώτη του προσπάθεια.

Τη δεύτερη μέρα έγινε ο διαγωνισμός των τριπόντων. Οι διαγωνιζόμενοι σούταραν 4 μπάλες (η τελευταία δίχρωμη) από τις 5 κλασικές θέσεις. Στον πρώτο γύρο οι Χουχουμής και Κρασαδάκης (νικητής του διαγωνισμού στο 1ο Intersport Basketball Challenge) πέτυχαν από 15π και πήραν την πρόκριση για τον τελικό. Εκεί αγωνίστηκαν με αντίστροφη σειρά από αυτή του 1ου γύρου. Ο Κρασαδάκης πέτυχε 10π. Ακολούθως, ο Χουχουμής (γεννηθείς το '96!) και υπό τις επευθυμίες των έμπειρων Παντελάκη, Μπούτα και Κατιάκου ευστοχώντας στην τελευταία δίχρωμη πήρε τη νίκη και το πανηγύρισε δεόντως.

Ο Χουχουμής παραλαμβάνει το μετάλλιο του νικητή στο διαγωνισμό τριπόντων από τον Αχιλλέα Δεμέναγα, που συνοδευόταν από ένα ζευγάρι παπούτσια zero crazy light της Adidas.

Την Κυριακή ανάμεσα στο μικρό και το μεγάλο τελικό του Τουρνουά έγινε ο διαγωνισμός καρφωμάτων. Οι τρεις αθλητές που συμμετείχαν ήταν οι Δημάκος, Σπανός και Μουστόπουλος. Κάθε ένας έκανε από τρία καρφώματα με δικαίωμα μίας επανάληψης σε κάθε προσπάθεια. Νικητής ήταν ο Σπανός ο οποίος συγκέντρωσε το μέγιστο των 45 βαθμών, αφήνωντας στη δεύτερη θέση τον Μουστόπουλο με 43 στην τελευταία προσπάθεια.

Ο Σπανός παραλαμβάνει το μετάλλιο του νικητή στο διαγωνισμό καρφωμάτων από τον Αχιλλέα Δεμέναγα, που συνοδευόταν από ένα ζευγάρι παπούτσια zero crazy light της Adidas.