e-stats.gr - Καταγραφή & Επεξεργασία Στατιστικών Στοιχείων Μπάσκετ

Τελική Φάση

Μικροί Τελικοί

Το Σάββατο, 26 Ιουνίου πραγματοποιήθηκαν οι δύο μικροί τελικοί του τουρνουά των νέων και των ανδρών. Στον πρώτο αγώνα της ημέρας, η SportCamp επικράτησε της SuperSport με σκορ 99-92. Ο αγώνας από νωρίς εξελίχθηκε σε προσωπική κόντρα μεταξύ των Πραμαγκιούλη και Λεκάκη για τον τίτλο του πρώτου σκόρερ του Τουρνουά, με τον Πραμαγκιούλη να πετυχαίνει 36π και τον Λεκάκη 39. Εξαιρετική εμφάνιση του Τσιώκου για τους νικητές με 29π και 18ρ.
Μικρός Τελικός SuperSport- SportCamp 92-99.pdf

Ακολούθησε ο μικρός τελικός του Τουρνουά των ανδρών. Η ομάδα του Τζελάλη κατέκτησε την 3η θέση επικρατώντας ης AMBIO με σκορ 95-91. Η τριάδα Σέιφερ, Τσουντσής και Ψυρής πέτυχαν μαζί τους 82 από τους 91 πόντους για την AMBIO, ενώ από τους νικητές διακρίθηκαν οι Τασιόπουλος με 35π, 10ρ. 6ασ., Κορρές με 26π. 6ρ. και 5ασ., Λοϊζος με 14π και 15ρ. και Παπακωνσταντίνου Φ. με 18π.
Μικρός Τελικός Τζελάλης- Ambio 95-91.pdf

Τελικοί

Την επόμενη μέρα ολοκληρώθηκαν τα Τουρνουά των νέων και των ανδρών με τους δύο τελικούς. Η αγωνιστική δράση ξεκίνησε με τον τελικό των νέων ανάμεσα στο Ημεροβίγλι και τη Skroutz με τους τελευταίους να αναδεικνύονται πρωταθλητές επικρατώντας τελικά με σκορ 92-85. Το Ημεροβίγλι ξεκίνησε θεαματικά κλείνοντας την 1η περίοδο προηγούμενο 34-15. Η Skroutz ισορρόπησε το παιχνίδι, μετέφερε τις επιθέσεις της κοντά στο καλάθι και έκανε τον αγώνα ντέρμπυ ξεκινώντας το τελευταίο δεκάλεπτο βρισκόμενη έναν πόντο πίσω. Τελικά πήρε τη νίκη και μαζί και το πρωτάθλημα αφήνοντας στη Skroutz τις ατομικές διακρίσεις των παιχτών της. Παπαπέτρου Γ. πρωτος σε ασίστ και MVP, ενώ ο Χατζόπουλος στο νήμα πέρασε το συμπαίχτη του Βανδώρο στην κατηγορία με τα κλεψίματα. Για τους νικητές ακόμη μία φορά Τσιώκος, Σταθόπουλος και Τσουράκης διακρίθηκαν.
Τελικός Ημεροβίγλι- Skroutz 85-92.pdf

Στον τελικό των ανδρών που ακολούθησε η ΑΜΜΟΣ αναδείχθηκε δίκαια πρωταθλήτρια αφού κέρδισε την ATCOMμε σκορ 77-70. Ο Κατιάκος κατέκτησε δίκαια τον τίτλο του MVP αφού ήταν πρώτος στις κατηγορίες των πόντων και των ριμπάουντ, ενώ παράλληλα οδήγησε την ομάδα του εκ του ασφαλούς στην πρώτη θέση. Από τους ηττημένους διακρίθηκαν οι Λίτσος, Γκαζέλης και Γουλανδρής.
Τελικός Άμμος- ATCOM 77-70.pdf