5η Αγωνιστική

Την Παρασκευή, 11 Νοεμβρίου του 2011 πραγματοποιήθηκε ο εξ αναβολής αγώνας από την 5η Αγωνιστική της Αιξωνής με τον Τελαμώνα στη Σαλαμίνα. Η Αιξωνή προερχόμενη από ένα σερί 3-0 αντιμετώπισε τον αγώνα ως φαβορί και αυτό της στοίχισε, σε αντίθεση με τον Τελαμώνα που προερχόταν από εντός έδρας ήττα και ήθελε απεγνωσμένα τη νίκη. Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή μία σημαντική διαφορά πετυχαίνοντας 24π στο πρώτο δεκάλεπτο και εκμεταλλευόμενοι το κακό ξεκίνημα της Αιξωνής. Η διαφορά πάντως σταδιακά έκλεινε για να φτάσει στον ένα πόντο στα μέσα της τελευταίας περιόδου. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Νικολαϊδης χρεώθηκε με τεχνική ποινή και αποβλήθηκε. Λίγο νωρίτερα την ίδια μοίρα είχε και ο Τσώτσης ο οποίος μέχρι την αποβολή του κυριαρχούσε στις δύο ρακέτες. Ο Τελαμώνας εκματαλλέυτηκε το δώρο που του δόθηκε και έφτασε τελικά στη νίκη με σκορ 68-62. Οι φιλοξενούμενοι έχουν έντονα παράπονα από τη διαιτησία. Πρώτος σκόρερ ο Σουλελές με 17π σε 22 μόλις λεπτά συμμετοχής. Από κοντά ο Γαρμπής με 15π. Αξιοσημείωτη η επίδοση των Τσώτση με 15 και Ζαϊρη με 10 στα ριμπάουντ. Η Αιξωνή πάντως δεν προηγήθηκε ποτέ στο σκορ, ενώ πήρε μόλις 8π από τους αναπληρωματικούς της.
5) Τελαμώνας- Αιξωνή 68-62.pdf