e-stats.gr - Καταγραφή & Επεξεργασία Στατιστικών Στοιχείων Μπάσκετ

20η Αγωνιστική

Τυπικά γηπεδούχος η ομάδα του Ελληνικού εκτίει σήμερα την ποινής της για τα επεισόδια στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό αγωνιζόμενη στο Κλειστό της Κοψαχείλας με αντίπαλο τον Α.Ο. Παλαιού Φαλήρου. Σε πολύ κακή κατάσταση το γήπεδο αλλά παρ' όλ' αυτά το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και είχε απ΄ όλα. Αποβολές εκατέρωθεν, εντυπωσιακά καρφώματα (ο Μανιάτης κάρφωσε δις στον αιφνιδιασμό) καθώς και παραλίγο διακοπή του παιχνιδιού από το διαιτητή λόγω των φιλάθλων. Κερκίδες δεν υπήρχαν στο γήπεδο και το τραπεζι της Γραμματείας δεν χώραγε και ένα μέρος του ήταν εντός γηπέδου. Με το ημίχρονο να κλείνει 44-24 ο αγώνας προβλεπόταν να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Το Π. Φάληρο όμως λίγο έλλειψε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή. Τσιμπιράκης ένα ακόμη double-double με 16π. και 10ρ. Βανδώρος το άγγιξε με 13π και 9ρ. ενώ ο Μανιάτης είχε 12π. και 5 τάπες για ένα ακόμα παιχνίδι. Πολλά λάθη καθώς το Φάληρο είχε εξ ολοκλήρου το momentum στο 2ο ημίχρονο αλλά οι παίχτες του Ελληνικού ήταν και συγκρατημένοι αυτή τη φορά έξω από το 6,75 (οι μπασκέτες δεν προσφέρονταν για μακρινά σουτ) και έυστοχοι. 66-63 το τελικό αποτέλεσμα και πολλά νεύρα για ένα παιχνίδι που έμοιαζε να έχει κριθεί στο ημίχρονο...
17) Ελληνικό- Α.Ο.Π.Φ. 66-63.pdf