22η Αγωνιστική

Στα πλαίσια της 22ης Αγωνιστικής το Ελληνικό υποδέχτηκε την Ελευθερία Μοσχάτου από την αποία είχε χάσει εκτός έδρας. Η Ελευθερία απέδειξε ότι είναι ένας αντίπαλος που δεν ταιριάζει καθ' όλου στο Ελληνικό. Το προβάδισμα στο σκορ εναλλασσόταν μέχρι το τέλος, ενώ το τελικό σκορ κρατήθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα (44-41) και το Ελληνικό έσπασε δύο αρνητικά ρεκόρ σε αυτό το παιχνίδι. Το πρώτο ήταν η πιθετική επίδοση της ομάδας στο 2ο δεκάλεπτο (μόλις 4π.) και το δεύτερο είναι τα 0/18 τρίποντα! Παρ΄όλα αυτά, τρεις παίχτες του Ελληνικού είχαν πάνω από 10 ριμπάουντ και αυτό ήταν που τελικά έχωσε τη νίκη στην ομάδα. Double- double ο Βαγιανός και ο Τσιμπιράκης ενώ το άγιξε και ο Χανιάς παρά έναν πόντο. 40 λεπτά αγωνίστηκε υποχρεωτικά ο Διζές καθώς δεν υπ΄ρχε 2ο play- maker. Η ομάδα του Ελληνικού σκαρφάλωσε στην 7η θέση με τη νίκη αυτή.
20) Ελληνικό- Ελ. Μοσχάτου 44-41.pdf