Πρωτάθλημα (P.O.)

Στα ημιτελικά του Πρωταθλήματος ο Ερμής Αργυρούπολης έχοντας τερματίσει 2ος στην Κανονική Περίοδο αντιμετωπίζει τη Δραπετσώνα (3η) με πλεονέκτημα έδρας.

Τσιώκος 19π, Παξινός 18π. Ο Ερμής πήρε προβάδισμα στη σειρά.

5 παίχτες του Ερμή είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Η  Δραπετσώνα ισοφάρισε τη σειρά 1-1.

Καβαλαράκης 16π-7ρ-5ασ,Τσιώκος 14π, Μαυραντζώτου 14π.

Ο αγώνας ήταν αφιερωμένος στη μνήμη του αθλητή του Ερμή Βαρδή Μενιουδάκη που έφυγε από τη ζωή στις 14-5-2023 σε ηλικία 27 ετών.

Ο Ερμής προκρίθηκε στον τελικό του Πρωταθλήματος που θα αντιμετωπίσει την Ακαδημία Ελευσίνας.

Η Ακαδημία Ελευσίνας πήρε προβάδισμα 1-0 στη σειρά. Η ήττα με 26π είναι η πιο ευρεία φέτος για τον Ερμή.

Τσιώκος 17π-10ρ-4ασ, Φωτόπουλος 15π, Παξινός 10π-6ρ. Ο Παξινός είχε 2 τάπες στα τελευταία κρίσιμα λεπτά . Ο Ερμής ισοφάρισε τη σειρά των τελικών σε 1-1.

Τσιώκος 14π-13ρ-7ασ, Ρετσινάς 10π-11ρ. Η Ακαδ. Ελευσίνας πήρε εκ νέου προβάδισμα στη σειρά των τελικών (2-1).

Τσιώκος 16π-11ρ-5ασ, Παξινός 18π-7ρ-3ασ. Ο Μαυραντζώτου ήταν καθοριστικός πετυχαίνοντας τους 7 από τους 11 πόντους του στα τελευταία 2' του αγώνα. Ο Ερμής οδήγησε τη σειρά σε 5ο τελικό (2-2)

Παξινός 18π-10ρ. Ο Ερμής δεν προηγήθηκε ποτέ στο σκορ, και θα διεκδικήσει την άνοδο στη Γ' Εθνική μέσω του ειδικού πρωταθλήματος στις 30-6-2023 και 1-7-2023. Η Ακαδ. Ελευσίνας κατέκτησε το πρωτάθλημα με 3-2 στη σειρά των τελικών.

Για να δείτε πως διαμορφώθηκαν τα συγκεντρωτικά στατιστικά των παιχτών στα play off, πατήστε εδώ.