e-stats.gr - Καταγραφή & Επεξεργασία Στατιστικών Στοιχείων Μπάσκετ

2η Αγωνιστική

Η 2η αγωνιστική του Τουρνουά έγινε την Κυριακή 10 Απριλίου. Όλοι οι αγώνες της Α1 πραγματοποιήθηκαν στα ανοιχτά γήπεδα και ο δυνατός αέρας που φυσούσε, ιδιαίτερα στις αναμετρήσεις των 9:00 και των 10:30, ήταν απαγορευτικός για τα μακρινά σουτ.

Στο γήπεδο 4 οι WebCore αντιμετώπισαν σε έναν αγώνα που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο τους Απροσάρμοστους. Χαρακτηριστικό είναι ότι 40 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο αγώνας ήταν ισόπαλος ενώ στα 25" με ένα καλάθι του Σοφρόνη προηγήθηκαν με 2π. Στην επόμενη επίθεση ο Γολέμης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ μετά από air-ball και πέτυχε goal-foul. Ευστοχώντας από τη γραμμήτων βολών έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 1π. Ακολούθησαν από 2 άστοχες βολές εκατέρωθεν, και 3" πρίν το τέλος, παλι ο Γολέμης ευστόχησε στη 2η από τις δύο ελ. βολές και οι WebCore απέκτησαν προβάδισμα 2π. Οι απροσάρμοστοι πήραν time-out, έκαναν επαναφορά από το κέντρο αλλά ο Πόποβιτς έχασε την ευκαιρία να στείλει την ομάδα του στην παράταση. Αυτή ήταν η 2η ήττα για τους νεοφώτιστους Απροσάρμοστους. Ενδεικτικό του δυνατού αέρα είναι τα μόλις 4 τρίποντα που εκτέλεσαν οι παίχτες της WebCore. Παπασταθόπουλος με 16π και 8ρ. ήταν ο πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα ενώ από τους Απροσάρμοστους, πληθωρικός για άλλη μία φορα ο Μαλτίδης με 9π., 10ρ. 3ασ. και 3κλ. ενώ ο Πόποβιτς είχε 10π. με 9 ρ.
WebCore- Απροσάρμοστοι 45-43.pdf

Την ίδια ώρα, στο γήπεδο 1 αγωνίζονταν οι ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ. με τον Προμπονά. 33-24 το τελικό σκορ με τον αέρα να μην επιτρέπει να παρακολουθήσουμε επιθετικό παιχνίδι. Ούτε στο ανοιχτό γήπεδο κατάφεραν να ανταποκριθούν οι ομάδες έχοντας δυσκολία να τελειώσουν αιφνιδιασμούς. Χαρακτηριστικό είναι ότι σε καμία περίοδο κάποια ομάδα δεν πέτυχε πάνω από 10π. 2η νίκη για τους περσινούς φιναλίστ, 2η ήττα για τον Προμπονά σε έναν αγώνα που οι νικητές είχαν 0/12 τρίποντα και οι ηττημένοι 2/12. Οι αφοι Γουλανδρή πέτυχαν μαζί τους 27 από τους 33π. της ομάδας τους, ενώ από την άλλη ξεχώρισαν οι Στάσης και Τριανταφυλλόπουλος. Μακάρι στις αγωνιστικές που απομένουν ο καιρός να μην δημιουργήσει τα ίδια προβλήματα.
ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ.- Προμπονάς 33-24.pdf

Στον αγώνα που ακολούθησε στο γήπεδο 3, ο Παρθενών ηττήθηκε από τους Τιτάνες με σκορ 61-47. Ντέρμπυ η αναμέτρηση μέχρι το ημίχρονο, που έκλεισε με τον Παρθενώνα να προηγείται 28-27, αλλά στην 3η περίοδο ένα επιμέρους σκορ 8-25 έκρινε οριστικά τον αγώνα. Τα τρίποντα και σε αυτό το παιχνίδι ανάξια αναφοράς. Μεγάλη εμφάνιση από τον Ανυφαντή με 23π., πρόβλημα στα ριμπάουντ για τον Παρθενώνα που πάντως παρατάχθηκε με πολλές ελλείψεις και μετά και τον τραυματισμό του Αναστασάτου ξέμεινε από επιθετικές λύσεις. Πολύ καλή ομάδα οι Τιτάνες, ανταποκρίνονται και σε οργανωμένες άμυνες και στο γρήγορο παιχνίδι. Επίσης, είναι η μόνη ομάδα (μαζί με την Ακαδημία) που πήρε σκορ από 9 παίχτες, τη στιγμή που οι περισσότερες ομάδες δεν παρατάσσουν τόσους παίχτες στο γήπεδο.
Παρθενών- Τιτάνες 47-61.pdf

Στον τελευταίο αγώνα της ημέρας, αναμετρήθηκαν η Ακαδημία με τη SuperBasket με τους πρώτους να παίρνουν τελικά μία αγχωτική νίκη με ένα πόντο διαφορά. Άτυχοι η SuperBasket που ηττάται για δεύτερη φορά έχοντας goal average μόλις -3! Παρ' όλο που είχε σχετικά λιγότερο αέρα σε σχέση με τους πρωινούς αγώνες, 4/34 τρ. για τους νικητές και 3/21 τρ. για τους ηττημένους. Με περισσότερες επιθετικές λύσεις η Ακαδημία εκμετελεύτηκε το γεγονός ότι έκανε σχεδόν τα μισά λάθη από τους αντιπάλους της. Ο Λημνιάτης ήταν ο καλύτερος παίχτης του γηπέδου με πολύπλευρη παρουσία (8π. 13ρ. 3ασ. 3κλ.) αλλά δεν ευτύχησε ούτε αυτή τη φορά να πάρει το ροζ φύλλο. Ο αγώνας είχε συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα, πολλά φάουλ και σκληρά μαρκαρίσματα, ενώ τα νεύρα δεν έλλειψαν στο 2ο ημίχρονο. Η Ακαδημία συνεχίζει αήττητη.
Ακαδημία- SuperBasket 46-45.pdf

Στο τέλος της 2ης Αγωνιστικής, η κατάταξη των ομάδων στο Πρωτάθλημα έχει ως εξής: