9η Αγωνιστική

Μετά το ρεπό, το σερί συνεχίζεται...

Ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο εξασφάλισε στον Ερμή την 8η νίκη του στο Πρωτάθλημα διατηρώντας τον στην κορυφή της βαθμολογίας. Το τελικό 68-51 ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά που είχε ο Ερμής στον αγώνα. Ο Βλαχάκης πέτυχε 19π με 5 τρίπονα (τους 17π τους σημείωσε στο Β' ημίχρονο!) και επισφράγισε την επικράτηση της ομάδας του. Ο Δαλμυράς είχε 14π με 3 τρίποντα και δείχνει να έχει ξεπεράσει πλήρως τον τραυματισμό του. Ο Μοναχός περιόρισε κατά πολύ τον αντίπαλο ψηλό ενώ ο Κασσάνος είχε 10π. Άσχημη στιγμή ο τραυματισμός του Αλεξόπουλου στη μέση. Ένα από τα αξιοσημείωτα του αγώνα ήταν ότι ο Ερμής στην 4η περίοδο πέτυχε 18π, όλοι με τρίποντα(!) πλήν του καλαθιού στην εκπνοή από τον Καρανδρέα και μίας βολής του Γεωργιάδη η οποία και αυτή προερχόταν από τρίποντο και φάουλ (το 4ποντο ήταν η δεύτερη φορά που το πέτυχε στο Πρωτάθλημα).