e-stats.gr - Καταγραφή & Επεξεργασία Στατιστικών Στοιχείων Μπάσκετ

11η Αγωνιστική

Ήττα στην παράταση από τον Ο.Κ.Ε.

Στην έδρα που την προηγούμενη χρονιά ο Ερμής εξασφάλιζε μαθηματικά το πρωτάθλημα, έμελλε φέτος να γνωρίσει την πρώτη του ήττα, με σκορ 70-69 στην παράταση. Αγωνιστικά ο Ερμής ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος. Με πρωταγωνιστή τον Ζούκα που έκανε το καλύτερό του παιχνίδι φέτος (23 πόντους με 10/13 δίποντα, 14ρ και 6ασ.) διατηρούσε συνεχώς ένα προβάδισμα, έστω και βραχύ. Ο Ο.Κ.Ε. προηγήθηκε για πρώτη φορά 5 λεπτά πριν το τέλος της κανονικής περιόδου 59-58 και αφού είχε προηγηθεί ο τραυματισμός του Δαλμυρά στην πρώτη φάση του δεκαλέπτου. Αμέσως μετά ο Ζούκας αποβλήθηκε με 5 φάουλ και ο αγώνας πήρε φωτιά.Με δύο βολές ο Βλαχάκης διαμόρφωσε το 65-66 13" πριν το τέλος. Στην επίθεση του Ο.Κ.Ε. ο Μοναχός έδωσε μία κρισιμότατη τάπα, αλλά αμέσως μετά αστόχησε σε 2 βολές. Ο διαιτητής έκρινε πως στη δεύτερη αστόχησε σκόπιμα και έδωσε μεταφορά από τα πλάγια με 4" να υπολείπονται. Σε νεκρό χρόνο ο Δαλμυράς χρεώθηκε με φάουλ, και με μία εύστοχη βολή διαμορφώθηκε το 66-66 που οδήγησε τον αγώνα στην παράταση. Στα 5 λεπτά που ακολούθησαν ο Ερμής σκόραρε μόνο ένα τρίποντο με τον Βήχο. Ο αγώνας σημαδεύτηκε από ένα non-call του διαιτητή στον Βλαχάκη, στη λήξη του χρόνου, φάση αντίστοιχη με της κανονικής περιόδου.

Απών από τον αγώνα ήταν ο Καρανδρέας λόγω αρρώστιας.
Ο Ερμής Πειραιά έχει να ηττηθεί από τις 2 Μαϊου 2011, όταν σε αδιάφορο αγώνα για το Πρωτάθλημα της Δ’ ΕΣΚΑΝΑ ηττήθηκε εκτός έδρας από την Ηλεκτρούπολη με σκορ 57-50, στα πλαίσια της 27ης αγωνιστικής. Η διοίκηση της ομάδας έχει σοβαρά παράπονα από τη διαιτησία, και αναμένεται η συνέχεια.