Καν. Περίοδος

Ήττα για τους Μυρμιδόνες με 62-56.

Με το ...αριστερό μπήκαν στο νέο τουρνουά οι Μυρμιδόνες. Η Superbasket του Γιώργου Λιμνιάτη σε ένα ματς...καρμπόν του περσινού τελικού αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μέχρι και με 8 πόντους κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και στο 2ο ημίχρονο να φέρει το ματς στα μέτρα της. Με έναν εκπληκτικό Λεωκράτη Ανεμοδουρά (16π.) και έναν Ντίνο Δημητριάδη να βλέπει το καλάθι βαρέλι (18π. , 5 τρίποντα) το 2ο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 23-9! Δυστυχώς όμως οι δύο "κανονιέρηδες" σήμερα δεν είχαν άλλον διασωθέντα να τους πλαισιώσει και έτσι η ήττα όσο περνούσε η ώρα έδειχνε αναπόφευκτη. Λίγο ο αργός ρυθμός που επέβαλε η Superbasket, λίγο η δυστοκία των πορτοκαλί οδήγησαν στο τελικό 62-56.

Πρώτη νίκη για τους Μυρμιδόνες

Νίκη για την ομάδα των Μυρμιδόνων με 70-68 εναντίον των ROCKETS! Μετά από ένα δύσκολο ματς οι Μυρμιδόνες κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των μαχητικότατων Rockets στο 4ο δεκάλεπτο! Ένα παιχνίδι που χαρακτηριστικά του ήταν οι πολλές χαμένες βολές στην 4η περίοδο που θα μπορούσαν να έχουν τελειώσει το παιχνίδι για λογαριασμό των πορτοκαλί (5/19!!) καθώς και οι στιγμές χαλαρότητας στην άμυνα που έδωσαν το δικαίωμα στους Rockets με διεισδύσεις να κρατιούνται ζωντανοί μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο! Τέλος καλό όλα καλά όμως για την ομάδα του Δ. Αδαμόπουλου που πλέον κοιτάζει το παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής εναντίον του -θεωρητικά- αδύναμου Φαναριακού με τον οποίο τα τελευταία χρόνια έχει καλή παράδοση στο τουρνουά!

Και δεύτερη νίκη για τους Μυρμιδόνες!

Ακόμη μια νίκη στα βιβλία του Δ.Αδαμόπουλου (κατάτο αμερικάνικο "this one is in the books"). Σε ένα κάκιστης ποιότητας ματς η ομάδα μας επικράτησε του Φαναριακού με το...απίστευτο 47-46. Ένα σκορ αρνητικό ρεκόρ για την ομάδα μας που αν και έφτασε την διαφορά στο +15 στις αρχές του 2ου δεκαλέπτου έπαθε μπλακ άουτ από την ζώνη του Φαναριακού και το παιχνίδι είχε χιτσκοκικό φινάλε! Οι Μυρμιδόνες δεν βρίσκανε το δρόμο προς το καλάθι,οι άμυνες χαλάρωσαν (για ένα ακόμη ματς σε κρίσιμο σημείο) και οι διαφορά ροκανίστηκε με δυο απίθανα τρίποντα στο τελευταίο λεπτό! Η ψυχραιμία και το καθαρό μυαλό στο τέλος έδωσαν το ροζ φύλλο στους πορτοκαλί και τη 2η νίκη σε 3 ματς στο τουρνουά.Για μία ακόμη φορά ο Φαναριακός προσπάθησε με αντιαθλητικό τρόπο να κάνει μπάχαλο το ματς,σε ένα μενού που είχε τα πάντα. Ειρωνίες, σκληρά φάουλ, ασταμάτητες διαμαρτυρίες! Χαρακτηριστικά ο Γ. Σαλιαγκόπουλος είπε:" Σε τέτοιες ομάδες πρέπει να λαμβάνονται ασφαλιστικά μέτρα.Αποκλεισμός όχι από το πρωτάθλημα αλλά...από το άθλημα γενικότερα!". Συνοψίζοντας να πούμε ότι οι Μυρμιδόνες δείχνουν ότι ακόμη δεν έχουν βρει τα πατήματα τους και ελπίζουμε ότι στη συνέχεια η ομάδα μας θα παρουσιαστεί έτοιμη και πιο συγκεντρωμένη ώστε να διεκδικήσει το καλύτερο δυνατό στη συνέχεια!

Κουμπουριές με ...κουμπαριές!

Νίκη για την ομάδα μας στο σημερινό παιχνίδι εναντίον των Εναλλακτικών. Αν και πάλι η..παραγωγικότητα πήγε περίπατο οι "πορτοκαλί" του Δ.Αδαμόπουλου έκαναν το καθήκον τους και καθάρισαν το ματς με τους δύο κουμπάρους Δ.Οικονόμου και Β.Χριστάκο να παίρνουν το όπλο τους στην 4η περίοδο. Οι δυο τους πέτυχαν μαζί και τους 16π των Μυρμιδόνων στην 4η περίοδο και βοήθησαν την ομάδα να πατήσει γκάζι στην επίθεση -απέναντι σε μία καλά οχυρωμένη ζώνη- και να μην κοιτάξει πότε πίσω.

Για να δείτε πως έχουν διαμορφωθεί τα στατιστικά των παιχτών στη μέση της κανονικής περιόδου, πατήστε εδώ.

Ήττα από τους Premier Cafe

Στον αγώνα των πρωτοπόρων του ομίλου οι Μυρμιδόνες αντιμετώπισαν τους Premier Cafe, και ηττήθηκαν με σκορ 66-56 παρά το γεγονός ότι στο ημίχρονο ήταν 10π μπροστά. Απώλεσαν έτσι την πρώτη θέση και πλέον κυνηγούν τη δεύτερη που οδηγεί στα μπαράζ. Ο Τσώτσης με 12π και 12ρ πέτυχε ένα από τα συνηθισμένα του double double, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Οικονόμου με 14π και 8ρ. Φτωχή η επίδοση της ομάδας του Αδαμόπουλου στους αιφνιδιασμούς (μόλις 4 επιχειρήθηκαν), απέναντι σε μία ομάδα με σαφώς λιγότερες ανάσες.

H αρχή του τέλους ή απλώς κατώτεροι των απαιτήσεων (εν τέλει;)

Η ήττα που ήρθε για τους Μυρμιδόνες στα πλαίσια της προτελευταίας αγωνιστικής με 63-65 από την προτελευταία ομάδα του τουρνουα, όπου οι πορτοκαλί χρειαζόντουσαν τη νίκη οπωσδήποτε αποδεικνύεται καταστροφική για περισσότερους λόγους από τους αγωνιστικούς.. Οι πορτοκαλί ξεγυμνώθηκαν όχι μόνο αγωνιστικά αλλά και ως εικόνα "ομάδας - πρότυπο". Κάτι που παίρνει πολύ καιρό για να χτιστεί και ελάχιστα μόλις δευτερόλεπτα να γκρεμιστει.
6) Νεροχύτες- Μυρμιδόνες 65-63.pdf

Φινάλε με ήττα

Στον 7ο και τελευταίο αγώνα της περιόδου, χωρίς άμεσο βαθμολογικό ενδιαφέρον, οι Μυρμιδόνες ηττήθηκαν από τον Φωκιανό με σκορ 61-55. Το τέλος του πρωταθλήματος βρήκε τους Μυρμιδόνες στην 5η θέση με 10 βαθμούς.
7) Φωκιανός- Μυρμιδόνες 61-55.pdf