16η Αγωνιστική

Παρά το γεγονός ότι η ατυχία και οι τραυματισμοί έχουν χτυπήσει την ομάδα του Ερμή, δε δυσκολεύτηκε να επικρατήσει στο κατά τα άλλα ντέρμπυ πρωτοπόρων με αντίπαλο την Ε.Α. Νικαίας με το ευρύ 72-44. Ο Ραλλάτος επέστρεφε στην ενεργό δράση ύστερα από τραυματισμό στον αστράγαλο, ο Δαλμυράς αγωνίστηκε ουσιαστικά με ένα χέρι, στην πορεία τραυματίστηκε και ο Τσανάκας που τον κάλυπτε στη θέση του play maker ενώ σε ανύποπτη φάση αποχώρησε τραυματίας και ο Μαργέτης με χτύπημα στον τετρακέφαλο. Παρ' όλα αυτά ο Ερμής πέρασε από νωρίς μπροστά στο σκορ και δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο του αγώνα, ενώ ο προπονητής έδωσε συμμετοχή σε όλους τους παίχτες. Ο Ραλλάτος σημείωσε την καλύτερη επίδοση μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα με 20π και 15ρ σε 28 μόλις λεπτά συμμετοχής. Την καλύτερή του εμφάνιση έκανε και ο Συμιακός με 12π και 10ρ, ενώ ο Καρατζής προσέθεσε 14π. Εκπληκτική επίδοση της ομάδας στα επιθετικά ριμπάουντ και εξαιρετικά τελειώματα στους αιφνιδιασμούς. Στα αρνητικά του αγώνα, ένα νεκρό διάστημα επιθετικά στην 2η περίοδο (5 λεπτά χωρίς πόντο) και η αστοχία από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.