17η Αγωνιστική

Στο γήπεδο του Ελληνικού ο Ερμής Πειραιά φιλοξενήθηκε από την ομάδα των Σουρμένων, και συνεχισε το αήττητο σερί του. Τα Σούρμενα αν και παρατάχθηκαν με μόλις 8 παίχτες στη σύνθεσή τους αντιστάθηκαν σθεναρά στον αγώνα. Οι δύο ομάδες μπήκαν στην κρίσιμη τελευταία περίοδο ισόπαλες, με το σκορ στο 50-50. Όλη η διαφορά στο σκορ αποκτήθηκε στο τέλος, με τον Ερμή να πετυχαίνει σε αυτό το διάστημα ένα επιμέρους σκορ 22-7. Ο Καρατζής ήταν ο πολυτιμότερος παίχτης για τον Ερμή. Αγωνιζόμενος 29 λεπτά πέτυχε 26 πόντους, τους 12 εκ των οποίων στο πρώτο δεκάλεπτο, και μάζεψε 10ρ. Ο Ραλλάτος σταμάτησε στους 19π με 7ρ και 5ασ ενώ ο Βλαχάκης που ελλείψει του Δαλμυρά περιορίστηκε στα οργανωτικά του καθήκοντα πέτυχε 12π με 5ασ. Οι τρείς τους πέτυχαν μαζί 57 πόντους, όσους όλη η αμάδα των Σουρμένων, καθώς ο αγώνας έληξε 57-72. Εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας από όλες τις γραμμές για τον Ερμή, σε μία εμφάνιση όμως που στερήθηκε πλουραλισμού επιθετικά και που κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο.
17) Α.Σ. Σουρμένων- Ερμής Π. 57-72.pdf