2η Αγωνιστική

Τους "σκότωσε" ο Νικολάκης...

Την πρώτη της νίκη στο Πρωτάθλημα πέτυχε η Α.Ε.Σ.ΕΛ. με αντίπαλο το Ρέντη στο Ελληνικό με σκορ 70-65. Αν εξαιρεθεί η αρχή του αγώνα που το Ρέντη προηγήθηκε με δύο γρήγορα καλάθια, στη συνέχεια η Α.Ε.Σ.ΕΛ. πήρε το προβάδισμα και σταδιακά το διεύρυνε για να φτάσει στη μέγιστη διαφορά του στο 3ο δεκάλεπτο στους 12π. Στην τελευταία περίοδο έγινε η ανατροπή και το Ρέντη προηγήθηκε με 5 πόντους 5 λεπτά πριν το φινάλε, και το παιχνίδι πήρε φωτιά. Ο Νικολάκης ήταν ο παίχτης που σκότωσε το Ρέντη καθώς σε εκείνο το διάστημα πέτυχε τους 5 από τους 12 πόντους του, και με δικό του τρίποντο η Α.Ε.Σ.ΕΛ. ξαναπήρε κεφάλι. Το 70-65 έγινε με δύο βολές του Καρασούλου σε νεκρό χρόνο. Ο Μπούτας οδήγησε την ομάδα του στο σκοράρισμα με 13π, ο Παπαμαρινόπουλος είχε 8π με 8ρ, ενώ ο Μαλτίδης ήταν καθοριστικός στην εκδήλωση των αιφνιδιασμών με τις full court πάσες του.