e-stats.gr - Καταγραφή & Επεξεργασία Στατιστικών Στοιχείων Μπάσκετ

7η Αγωνιστική

Νίκησε την Καστέλλα παρά τις απουσίες.

Η Α.Ε.Σ.ΕΛ. μετά το ρεπό της 6ης αγωνιστικής ισχυροποίησε τη βαθμολογική της θέση επικρατώντας της νεοφώτιστης Καστέλλας με σκορ 69-54. Με τη νίκη αυτή φιγουράρει στην 5η θέση της βαθμολογίας έχοντας μάλιστα έναν αγώνα λιγότερο από τους πρωτοπόρους. Η Α.Ε.Σ.ΕΛ. πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ με διαφορές που κυμαίνονταν από τους 6 έως τους 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Κάποια ξεσπάσματα της Καστέλλας στο 3ο κυρίως δεκάλεπτο δεν στάθηκαν αρκετά να κάνουν την ανατροπή αφού με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο η ομάδα του Ελληνικού έφτανε στο καλάθι, για να κλείσει τελικά η διαφορά στους 15π. 4 παίχτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Καρασούλος, Πετς, Παπαμαρινόπουλος και Τσεπαπαδάκης) για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν. Από το Ελληνικό απουσίαζαν οι Μπούτας, Νικολάκης και Μανίκας λόγω τραυματισμού, ενώ ο Γαλαράς τραυματίστηκε στη διάρκεια του αγώνα, δίνοντας συνέχεια στην κακοδαιμονία που μαστίζει την ομάδα.