24η Αγωνιστική

Άλλη μια ήττα στην παράταση

Για τέταρτη φορά στη φετινή περίοδο η ομάδα του Ελληνικού ηττήθηκε σε αγώνα που κρίθηκε στην παράταση. Στην έδρα του Φοίνικα Πειραιά ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του όπως φαίνεται και από τα σκορ των δεκαλέπτων. Με ένα μεγάλο τρίποντο του Κοντουζόγλου η Α.Ε.Σ.ΕΛ. άγγιξε τη νίκη αλλά ένα καλάθι και φάουλ των αντιπάλων έστειλε τον αγώνα στην παράταση (60-60). Εκεί η Α.Ε.Σ.ΕΛ. δεν έπιασε καλή απόδοση για να ηττηθεί τελικά με σκορ 73-67. Πλην των τραυματιών Μπούτα, Πετς και Μανίκα που δεν συμμετείχαν στην αποστολή, ο coach στερήθηκε στην παράταση και τον Μαλτίδη ο οποίος τραυματίστηκε στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας. Ο Παντελάκης έπιασε ένα "γεμάτο" double-double με 19π και 14ρ (το είχε σχεδόν πετύχει από το 1ο κιόλας ημίχρονο). Ο Νικολάκης επανήρθε στις καλές εμφανίσεις πετυχαίνοντας 13π, ο Κοντουζόγλου στην καλύτερη μέχρι τώρα παρουσία του πέτυχε 12π ενώ ο Παπαμαρινόπουλος προσέθεσε 11π.