29η Αγωνιστική

Νίκησε και καλή εμφάνιση

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και χωρίς να δυσκολευτεί, η Α.Ε.Σ.ΕΛ. νίκησε και την Α.Ε. Καλλιθέας με σκορ 79-58. Η τελική διαφορά μπορεί να είναι μεν η μεγαλύτερη που αποκτήθηκε στη διάρκεια του αγώνα, όμως πράγματι η ομάδα του Ελληνικού δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο, και ουδέποτε έχασε το προβάδισμα στο σκορ. Από το πρώτο δεκάλεπτο εξασφάλισε διαφορά 9 πόντων ευστοχώντας στο διάστημα αυτό σε 6 τρίποντα! Ο Μανσαράι έκανε ότι ήθελε την αντίπαλη άμυνα πετυχαίνοντας 26 πόντους (οι 14 ήταν από δικά του επιθετικά ριμπάουντ) και μαζεύοντας 10ρ. Ο Καρασούλος ήταν θετικότατος με 10π και 5 ασ, ο Παντελάκης σε 18 λεπτά είχε 11π, 6ρ και 5ασ ενώ και ο Πετς πρόλαβε να σημειώσει 10π, σε έναν αγώνα που ο coach πήρε πόντους από 11 (εκ των 12 παιχτών) που χρησιμοποίησε. Το τελικό ποσοστό των 9/16 τρίπ. (56%) είναι το καλύτερο φέτος (θυμίζουμε ότι την προηγούμενη αγωνιστική η Α.Ε.Σ.ΕΛ. "έσπασε" τα ρεκόρ και στις βολές με 13/13...).