13η Αγωνιστική

Ξεκίνημα με ήττα για το 2013

Με εντός έδρας ήττα ξεκίνησε το 2013 για την ομάδα του Ελληνικού απέναντι στον Αετό Καλλιθέας με σκορ 60-68. Ο αγώνας κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Μέχρι εκείνο το σημείο Α.Ε.Σ.ΕΛ. και Αετός συμπορεύονταν στο σκορ με κάθε ομάδα να έχει από ένα δυνατό δεκάλεπτο. Το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε την ομάδα του Αετού να προηγείται με βραχεία κεφαλή (46-48) και τον Τσεπαπαδάκη να αποχωρεί τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο. Στην 4η περίοδο τα 6 λάθη που έγιναν από τους παίχτες του Ελληνικού ήταν απαγορευτικά για κάτι καλύτερο. Στα πρώτα 6 λεπτά ο Αετός επανέκτησε μία διαφορά 12 πόντων και μοιραία η πλάστιγγα έγειρε υπέρ του. Να σημειωθεί ότι στην 4η περίοδο στη διαδικασία των βολών, το Ελληνικό σούταρε με ποσοστό μόλις 40% (4/10). Οι Ζηνέλης και Μπούτας είχαν από 10π αλλά πολυτιμότερος παίχτης ήταν ο Παπαμαρινόπουλος με 8π, 6ρ, 7 κερδ. φάουλ, μηδέν λάθη και πλούσια τα υπόλοιπα στατιστικά.