12η Αγωνιστική

Ήττα στην παράταση για την Α.Ε.Σ.ΕΛ.

Για δεύτερη φορά στο Πρωτάθλημα η Α.Ε.Σ.ΕΛ. οδηγεί τον αγώνα στις παράταση και ηττάται. Στις τελευταίες 4 αγωνιστικές έχει χάσει 3 αγώνες με διαφορά κάτω των 3 πόντων. Αυτή τη φορά στην Ελευσίνα, η ομάδα του Ελληνικού έδειξε το καλό αγωνιστικό της πρόσωπο και είχε το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Η αποβολή του Μπούτα 5 λεπτά πριν το φινάλε της στοίχισε, και σε συνδυασμό με τα 0/8 τρίποντα στο 2ο ημίχρονο ο αγώνας έληξε στην κανονική περίοδο ισόπαλος 62-62 και οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί οι λεπτομέρειες έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στον Ο.Κ. Ελευσίνας με τελικό σκορ 71-69. Ο Παντελάκης έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο. Τελείωσε τον αγώνα με 17π, 16ρ και 11 κερδ. φάουλ μοιράζοντας και 5ασ όταν είχε 2 και 3 παίχτες πάνω του και ήταν ο πολυτιμότερος παίχτης. Ατυχώς όμως προσπάθησε δύο φορές στο παιχνίδι να κατεβάσει την μπάλα (η δεύτερη στην παράταση) και υπέκυψε σε λάθος. Ο Μπούτας είχε 10π οι περισσότεροι εκ των οποίων ήταν αποτέλεσμα των επιθετικών ριμπάουντ που μάζευε (τελείωσε τον αγώνα με 6). Ο Τσεπαπαδάκης προσέθεσε 11π.