Τελικά Στατιστικά

Η στατιστική κάλυψη από το e-stats του Πρωταθλήματος για την Α.Ε.Σ.ΕΛ. δίνει τη δυνατότητα εξαγωγής των τελικών συγκεντρωτικών στατιστικών. Για την προβολή τους, πατήστε εδώ. Ακολουθούν οι λίστες με τους καλύτερους 5 ανά στατιστική κατηγορία.

Πίσω από τα στατιστικά...

1. Η ομάδα του Ελληνικού τερμάτισε στην 11η θέση του πρωταθλήματος με 1672π ενεργητικό και 1696π παθητικό. Είχε την 10η καλύτερη επίθεση στο Πρωτάθλημα και την 7η καλύτερη άμυνα.
2.Ο Παντελάκης ήταν ο μόνος που συμμετείχε και στους 28 αγώνες της ομάδας. Ακολουθεί ο Ζηνέλης που έχασε μόλις έναν αγώνα.
3. Τα ρεκόρ:
   Ranking: Την ψηλότερη βαθμολογία στο ranking τη σημείωσε ο Μανσαράι στο εντός έδρας παιχνίδι της 29ης αγωνιστικής με αντίπαλο την Α.Ε. Καλλιθέας που συγκέντρωσε 30 βαθμούς, έχοντας σε 34 λεπτά συμμετοχής 26π (με 4/4 βολές, 8/13 δίποντα και 2/3 τρίποντα), 10ρ, 2κλ και 3 λάθη. Αθροιστικά (στο σύνολο του Πρωταθλήματος) στη λίστα του ranking προηγείται ο Παντελάκης με 277 (28 αγώνες). Στη σχετική λίστα ακολουθεί ο Ζηνέλης με 207 (27 αγώνες) και έπονται οι Καρασούλος με 177 (20 αγώνες) και Παπαμαρινόπουλος με 166 (23 αγώνες).
   Πόντοι: Οι 26 πόντοι που σημείωσε ο Μανσαράι στην προτελευταία αγωνιστική (εντός έδρας με Α.Ε. Καλλιθέας) αποτελούν την καλύτερη επιθετική επίδοση του Πρωταθλήματος, και είναι επίσης ο μόνος παίχτης της Α.Ε.Σ.ΕΛ. που σημείωσε 20+ σε έναν αγώνα.
   Ριμπάουντ: Ο Παντελάκης στην εκτός έδρας ήττα της Α.Ε.Σ.ΕΛ. από τον Ο.Κ. Ελευσίνας στην παράταση (71-69), μάζεψε 16ρ.
   Ασίστ: Ο Καρασούλος, ο Μαλτίδης και ο Ντελής από μία φορά έχουν μοιράσει 5ασ, επίδοση που έχουν πετύχει δις οι Ζηνέλης και Παντελάκης.
  Κλεψίματα: Οι Μαλτίδης, Νικολάκης και δύο φορες ο Μπούτας έκαναν 4 κλεψίματα.
  Τάπες: Ο Ζηνέλης μοίρασε 3 τάπες στον εντός έδρας αγώνα με την Ε.Α.Νικαίας.
4. Ο Γεωργόπουλος που έχει αγωνιστεί για 5 λεπτά είναι ο μόνος που δεν έχει δοκιμάσει την τύχη του από τα 6,75.
5. Ουδείς δεν είχε "καπαρωμένη" τη θέση του βασικού, όλοι έστω και σε έναν αγώνα ξεκίνησαν από τον πάγκο.
6. Η Α.Ε.Σ.ΕΛ. παρά το γεγονός ότι δεν είχε πετύχει εκτός έδρας νίκη στον πρώτο γύρο, κατάφερε να πάρει 5 διπλά στον δεύτερο. Επίσης, ύστερα από 4 χαμένες παρατάσεις, κατάφερε να κερδίσει τον Ερμή Πειραιά στην παράταση.
7. Στις νίκες, η Α.Ε.Σ.ΕΛ. πετυχαίνει κατά μέσο όρο 65,1π, ενώ δέχεται 55,6 (με περισσότερους τους 71π που δέχτηκε από τον Ερμή Π.)
8. Η. Α.Ε.Σ.ΕΛ. στο δεύτερο γύρο, αύξησε την παραγωγικότητά της κατά 2,8π κατά μ.ο. Επίσης αύξησε τα ποσοστά ευστοχίας του κατά 4% στις βολές και κατά 4% στα τρίποντα ενώ μειώθηκε το ποσοστό ευστοχίας στα δίποντα κατά 1,4%.
9. Επίσης, αυξήθηκαν κατά 3,8 (κατά μ.ο.) τα ριμπάουντ που κατέβαζε σε κάθε παιχνίδι.
10. Τους 1240 από τους 1672 πόντους που πέτυχε η Α.Ε.Σ.ΕΛ. στο Πρωτάθλημα, του πέτυχαν οι βασικοί (ποσοστό 74,2%).
11. Κατά μέσο όρο η Α.Ε.Σ.ΕΛ. υποκύπτει σε 17,1 λάθη ανά αγώνα (επίδοση μειωμένη κατά 1 λάθος κατά μ.ο. ανά αγώνα σε σχέση με τον 1ο γύρο) και τρέχει στους αιφνιδιασμούς με απόδοση 63,3% (176/ 278).
12. Ο αγώνας απέναντι στην Α.Ε. Καλλιθέας ήταν η καλύτερη εμφάνιση της ομάδας στο πρωτάθλημα βάση του Ranking (99). 4 παίχτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, η διαφορά των 21π ήταν η μεγαλύτερη που πήρε η Α.Ε.Σ.ΕΛ. στο πρωτάθλημα, και πλην του ποσοστού στις βολές, τα ποσοστά σε δίποντα, τρίποντα αλλά και οι μ.ο. σε πόντους και ριμπάουντ ήταν πάνω από τους μ.ο. της χρονιάς.
13. Αντιθέτως, χειρότερη εμφάνιση της ομάδας ήταν η εκτός έδρας ήττα από τον Ερμή Πειραιά με τελικό ranking 16.
14. 8 φορές μέχρι τώρα έχει αποβληθεί παίχτης της Α.Ε.Σ.ΕΛ. με 5 φάουλ, οι 3 στον εντός έδρας αγώνα με τον Φοίνικα Π. Από μία φορά οι Ζηνέλης, Μπούτας, Μαλτίδης, Τσεπαπαδάκης και Παπαμαρινόπουλος και 3 φορές ο Νικολάκης.
15. Στον αγώνα με τον Αετό Καλλιθέας του δευτέρου γύρου, οι παίχτες της Α.Ε.Σ.ΕΛ. είχαν 13/13 ελ. βολές! Συγκεκριμένα, ο Παντελάκης είχε 5/5, ο Καρασούλος είχε 4/4, ο Μανσαράι είχε 3/3 και ο Πετς 1/1.