e-stats.gr - Καταγραφή & Επεξεργασία Στατιστικών Στοιχείων Μπάσκετ

Κύπελλο

Στον πρώτο γύρο του Κυπέλλου ο Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης κληρώθηκε να αγωνιστεί με τους Κυρίαρχους στην έδρα τους στο Κλειστό των Καμινίων. Ο αγώνας δεν χρήζει πολλών συμπερασμάτων καθώς η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής από την αρχή μέχρι το τέλος. Ενδεικτικό είναι οι Κυρίαρχοι πως επέλεξαν να αμυνθούν με ζώνη από το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Τσιώκος ήταν πρώτος σκόρερ και καλύτερος παίχτης ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κουνενής. Τελικό σκορ 48-78 σε έναν αγώνα που αγωνίστηκαν και οι 12 παίχτες που είχε στη διάθεσή του ο προπονητής.

Στο δεύτερο γύρο ο Α.Ο.Ν.Α. κλήθηκε να αντιμετωπίσει στην έδρα του την ομάδα του Αλίμου η οποία αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Α' Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με τον Α.Ο.Ν.Α. να ακολουθεί στο σκορ στο 1ο ημίχρονο αλλά να προσπερνά στο 2ο. Στο πρώτο δεκάλεπτο αντιμετώπισε πρόβλημα στο μαρκάρισμα των ψηλών (κυρίως του Μελισσαράτου) αλλά με τη ζώνη έφερε ισορροπία στον αγώνα στο 2ο δεκάλεπτο. Στο 2ο ημίχρονο ο Α.Ο.Ν.Α. μπήκε δυνατά και πήρε κεφάλι στο σκορ που δεν το έχασε ξανά μέχρι το τέλος του αγώνα. Ο Τσιώκος πήρε το 5ο φάουλ του Μαλισσαράτου αλλά μετά από λίγο αποβλήθηκε και αυτός, όμως η νίκη είχε αρχίσει να διαφαίνεται. Κακή στιγμή ο τραυματισμός και το σκίσιμο στο φρύδι του αθλητή με το Νο 10 του Α.Λ.Φ.Α. Πολυτιμότερος παίχτης ο Παπαθανασόπουλος με 23π και 13ρ ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Τσιώκος και Χατζηρόδος. Ο Τσεπαπαδάκης πρόλαβε με ένα καλάθι και φάουλ να σημειώσει 3π αγωνιζόμενος μόνο στο τελευταίο λεπτό. Τελικό σκορ 77-59.
Κύπελλο Α.Ο.Ν.Α.- Α.Λ.Φ.Α. 77-59.pdf

Στην 3η φάση του κυπέλλου ο Α.Ο.Ν.Α. υποδέχτηκε τον Εθνικό, ομάδα που αγωνίζεται με αξιώσεις στην Α' Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α. Η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής από την αρχή, καθώς το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 32-14. Στο δεύτερο ημίχρονο οι ρυθμοί έπεσαν και φάνηκε πως και οι δύο ομάδες έκαναν συντήρηση δυνάμεων για τις εν όψει των υποχρεώσεών τους στο πρωτάθλημα. Ο Τσιώκος ήταν πρώτος σκόρερ για τον Α.Ο.Ν.Α. με 18π ενώ ο πολύ καλός ήταν και ο Τσεπαπαδάκης με 9π σε 15 λεπτά συμμετοχής. Τελικό σκορ 58-95 με τον Α.Ο.Ν.Α. να αποκλείεται από τη συνέχεια του θεσμού. Ρεκόρ στα λάθη για τη φετινή χρονία με 23 αλλά και ρεκόρ στα ποσοστά ευστοχίας από τη γραμμή των βολών με 16/19 (84%).
Κύπελλο Α.Ο.Ν.Α.- Εθνικός 58-95.pdf