27η Αγωνιστική

Τεράστια νίκη πέτυχε ο Α.Ο.Ν.Α. απέναντι στο Πέρα που ήρθε στην Αργυρούπολη διεκδικώντας την 3η θέση. Η νίκη αυτή σε συνδυασμό με την απρόσμενη ήττα του Εσπέρου στα Καμίνια από τον Προφήτη Ηλία χρήζει τον Α.Ο.Ν.Α. μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της 3ης θέσης με αέρα πλέον δύο βαθμών και ενώ απομένουν μόλις τρεις αγωνιστικές. Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο αγώνας ήταν ντέρμπυ από την αρχή μέχρι το τέλος. Το Πέρα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο ο Α.Ο.Ν.Α. να κυνηγάει στο σκορ. Στην επανάληψη οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο Α.Ο.Ν.Α. μπήκε στη θέση του οδηγού. Σε αυτό συνέβαλλε και η αλλαγή στα ποσοστά από τη γραμμή των βολών (7/14 στο πρώτο ημίχρονο- 14/18 στο δεύτερο). Στα τελευταία λεπτά, οι σωστές επιθετικές επιλογές, οι ανανεώσεις δύο κρίσιμων επιθέσεων από επιθετικά ριμπάουντ και ένα μεγάλο σουτ του Χατζηρόδου οδήγησαν στο τελικό 77-69.
Ο Τσιώκος για ακόμη μία φορά ήταν ο πολυτιμότερος παίχτης με 21π και 12ρ, εξαιρετικός ο Κουνενής με 13π με 2 τρίποντα, όπως και ο Παρασκευόπουλος με 10π και 4κλ. Ο Παπαθανασόπουλος είχε 7π με 10ρ. Την επόμενη αγωνιστική ο Α.Ο.Ν.Α. θα προσπαθήσει να κλείσει και μαθηματικά την υπόθεση την ανόδου με αντίπαλο τον Έσπερο στην καλλιθέα.