12η Αγωνιστική

Ακόμα μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Α.Ο.Ν.Α. στο Βυζαντινό αθλητικό κέντρο. Παρά τις απουσίες των Παγώνη και Παρασκευόπουλο επικράτησε στην παράταση του Α.Σ. Πέρα με σκορ 74-80 (Καν. Περ. 69-69). Με τη νίκη αυτή παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή και διεύρυνε ακόμα περισσότερο το αήττητο σερί του στο 8-0. Ο Α.Ο.Ν.Α. είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, παρά την υπεροχή του Πέρα στα επιθετικά ριμπάουντ. Η διαφορά των 12π εξανεμίστηκε στην τρίτη περίοδο και ο αγώνας μετετράπει σε ντέρμπυ στο 2ο ημίχρονο. Το Πέρα πέτυχε τους 48 από τους 69 πόντους του σε εκείνο το διάστημα, ενώ οι διαιτητές μοίρασαν εκατέρωθεν 7 τεχνικές ποινές. Για τον Α.Ο.Ν.Α. με τεχνική ποινή χρεώθηκαν οι Παπαθανασόπουλος, Κουνενής, Παπαδημητρίου και ο πάγκος. Ο αγώνας αναπόφευκτα οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί την ομάδα πήραν στις πλάτες τους ο Τσιώκος και ο Κουνενής μου με 6 και 5 πόντους αντίστοιχα τραβήξαν όλο το σκοράρισμα. Οι δυο τους μαζί με τον Παπαθανασόπουλο πέτυχαν τους 69 από τους 80 πόντους της ομάδας. Στα highlights του αγώνα ένα τετράποντο του Κουνενή (20π, 5ρ, 5ασ) και δύο συνεχόμενες τάπες του Τσιώκου (25π, 12ρ) στην τελευταία άμυνα. Οι βολές και τα αμυντικά ριμπάουντ ήταν το αδύνατο σημείο της ομάδας στον αγώνα αυτό. Φτωχή επίσης η επίδοση της ομάδας στους αιφνιδιασμούς (μόλις 3, εκ των οποίων ο ένας στην εκπνοή του αγώνα).