14η Αγωνιστική

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Α.Ο.Ν.Α. το 2012. Με αντίπαλο τον Προφήτη Ηλία δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα στην έδρα του επικρατώντας με σκορ 68-50. Ο Παπαθανασόπουλος ξεκίνησε τον αγώνα πολύ δυνατά, και ήδη από την πρώτη περίοδο είχε 9π και 12ρ. Η ομάδα του Προφήτη Ηλία μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου είχε δεχτεί 3 τεχνικές ποινές, ενώ το #5 είχε ήδη χρεωθεί με 4 φάουλ. Στο 2ο δεκάλεπτο σκόραρε μόλις 2 πόντους (και αυτούς με ελ. βολές) και σε εκείνο το σημείο ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στους 28π. και τον Α.Ο.Ν.Α. να κάνει το καλύτερο 1ο ημίχρονο από την αρχή της σεζόν. Οι Παγώνης και Τσιώκος πέτυχαν 22 και 16π αντίστοιχα με τον τελευταίο να αστοχεί μόνο σε ένα σουτ δύο πόντων (στο πρώτο που επιχείρησε). Με τη νίκη αυτή ο Α.Ο.Ν.Α. μία στροφή πριν το τέλος του πρώτου γύρου είναι ισόβαθμος στην 3η θέση της βαθμολογίας μαζί με την Α.Ε. Καλλιθέας και τον Έσπερο.